Konyadaki Dini Yapılar

Aya Elena Kilisesi
Aya Elena Kilisesi
 Sille, Konya İli, Selçuk İlçesine bağlı kent merkezine 7 km. uzaklıkta bir yerleşim birimidir. Anadolu uygarlıkları için özel bir anlam taşıyan ve tarihte kültürlerin bir arada yaşadığı ve erken Hıristiyanlık döneminin önemli bir merkezi olmuştur. İsa’nın doğumundan 327 sene sonra Bizans İmparatoru Konstantin'in annesi Helena, Hac için Kudüs'e giderken Konya'ya uğramış, buradaki ilk Hıristiyanlık çağlarına ait oyma mabetleri görmüş, Hıristiyanlar için Sille'de bir mabet yaptırmaya karar vermiştir. Mihail Arkhankolos adına bu kilisenin temel atma töreninde bulunmuştur. Kilise asırlar boyu onarımlar görerek günümüze kadar gelmiştir.
 Kilisenin iç yapısının üstünde yazılmış bir tamir kitabesi kilisenin tarihi hakkında bilgi vermektedir. Bu kitabe 1833 tarihlidir. Aynı kitabenin üzerinde ise kilisenin dördüncü tamiratının Sultan Mecit döneminde gördüğünü belirten üç satırlık bir kitabe daha bulunmaktadır. Aya-Elena Kilisesi asırlar boyu onarımlar görerek günümüze kadar gelmiştir. Kilise düzgün kesme Sille taşı ile yapılmıştır. Avlusunda kayalara oyulmuş odalar bulunmaktadır. Kilisenin kuzeye açılan kapısından dış nartekse girilir. Burada kadınlar mahfeline çıkan iki yönlü taş merdivenler yer almaktadır. Kilisenin ana kubbesi dört fil ayağı üzerinde oturmaktadır. Kilisenin içerisinde ahşaptan üzerleri alçı süslü vaaz kürsüsü ile apsisle ana mekanı ayıran ahşap alçılı kafes bir sanat şaheseridir. Kubbe geçişlerinde ve taşıyıcı ayaklarda Hz. Isa, Hz. Meryem ile havarilere ait resimler bulunmaktadır.
 Aya Elena Kilisesi, Anadolu'daki en eski kiliselerden biri olarak biliniyor. Restorasyon sonrası müze olarak tescil edilen ve ziyarete açılan Aya Elena, geçen yıl yurt içi ve yurt dışında yüz binlerce kişinin uğrak yeri oldu. Özellikle Japonya'dan gelen turistler için önemli bir yer oldu. Yabancı bazı tur operatörleri, buradaki yerleri tur programlarının içine dahil etti. 2015'ten itibaren ziyaretçi sayısında çok ciddi artış bekliniyor.
Yazan : R.BATIRBEK Tarih : 02.09.2014
Paylaş

Y O R U M Y A Z
  Ad Soyad  
  Mail  
  Mesaj
 

Y O R U M L A R
Bu Yaziya Henüz Yorum Yazilmamis.